Ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyat olma özelliğini saç ekimine bıraksa da burun estetiği ameliyatı hala popülaritesinden hiçbir şey kaybetmedi. Topraklarımızda çok farklı etnik gruplara ait insanlar yaşıyor. Bu nedenle çok çeşitli burun estetiği sıkıntıları ile karşılaşıyoruz. Karadeniz bölgesinin kemerli burunları, güneydoğunun kalın derili geniş burunları gibi. Bir de çoğunlukla çocukluk travmalarının sebebiyet verdiği eğri burunlar en sık karşılaştığımız burun problemleridir. Günümüzde ikinci ya da üçüncü kez burun estetiği ihtiyacı duyan hastaların sayısı hiç de az değil.

Burun küçük bir vücut parçası; fakat konumu nedeniyle kişiyi oldukça meşgul eden bir yapı. Kendinin güzel olması ve bulunduğu yüz ile uyumlu olması ve her şeyden önemlisi nefes alma sıkıntısı yaratmaması lazım. Burun estetiği, bence plastik cerrahinin en zor ameliyatı. Değişkeni çok, beklentileri çok. Binlerce burun ameliyatı yapsanız da günün birinde bir burun gelir sizi ilk ameliyatınız gibi zorlar.

Burun üç boyutlu düşünülmeli. Çeşitli bilgisayar programlarıyla, iki boyutlu olarak gösterilen ameliyat öncesi resimler sadece fikir verir. Burun derisinin, kıkırdaklarının kıvamı, kalınlıkları klasik işlemler dışında, anında geliştirmem gereken teknikler bulmaya beni zorlar. Laf aramızda işin en keyifli yanı da benim açımdan bu. Burun ameliyatı sonrasında yara iyileşme dönemi de kişilere göre çok değişkendir. Biz ameliyatta en kötüsünü düşünerek ona göre tedbirler alırız. Sonra yaşanacak sorunları çözmek için en iyisi budur. Günümüzde artık beklenti burnun estetik olduğunun anlaşılmaması. Burun ucunun kalkması ya da sivrilmesi istenmiyor. Burun sırtının çok düşmesi tercih edilmiyor. Bu beni gerçekten memnun ediyor. Çünkü benim tercihim de her zaman o yönde olmuştu. Ancak kalkık ve sivri burun isteyenlere de istedikleri burnu yapıyorum. Çünkü sonuçta burun estetiği ameliyatı mutlu olmak için yapılıyor.

Kısaca burunda ilkelerim:

1- Nefes alma fonksiyonunu iyileştirmek
2- Yüzün genel yapısı içinde aşırı göze batmayan bir burun yapmak. (Yüzün geneli güzelse burun yüzü parlatır.)
3- Burun- dudak, burun -alın arası geçişlerin doğal olmasını sağlamak

Burun ameliyatı olacaklara tavsiyelerim:

1- Doktorunuz ile birebir görüşün. Bir çok estetik cerrah zaten güzel burun yapıyor. Önemli olan sorun çıkarsa doktorunuzun işin arkasında olacağına güvenip güvenemeyeceğiniz.
2- Mümkün ise size benzeyen kişilere ait öncesi- sonrası foto görün. Photoshop bu konuda yanıltıcı sonuçlar verebilir.
3- Sizi anlayan kendinizi güvende hissettiğiniz kişilere ameliyat olun.

 

Önceki İçerikBurun estetiğinde yaş sınırı
Sonraki İçerikEğri burun estetiği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz