Videolar

 

Burun estetiği ile iyi yaşam

En çok hangi sebeplerle burun estetiği için başvuruluyor ?

Her zaman estetik sebeple olmuyor, sağlık içinde gelenler var. Şöyle bir yüzde vereyim, mesela bize burun estetiği sebebiyle başvuran, yani burnunun görüntüsünden hoşlanmayan, yüzüyle uygun olmadığını düşünerek başvuran kişilerin %85’in de burun içinde nefes alma sıkıntısına yol açan problemler mevcut.

Burunun görevi vücudumuzdaki görevi nefes almak, koku fonksiyonu.

Sürekli nefes alamamak hayat konforunu da çok etkiliyor. Özellikle gece uykusunda rahat edemiyor. Bir çok kişi tam olarak nefes alamadığının da farkında değildir. Yorgun uyanıyor. Mesela tek taraflı burun deliğinden nefes alan bir kişi, akşam nefes aldığı tarafa yattığında gece uyanır, pozisyonunu değiştirir. Bir daha uyur. Yani uyku sık sık bölünür ama bunun farkında değildir. Gençken pek üstüne durmuyoruz ama yaş ilerledikçe bir takım alerjenlerle de irtibata geçince şikayetler artıyor. Gerçekten sağlıklı uyku uyumak çok gerekli oluyor. Ertesi gün gerçekten yorgun oluyorsunuz. Burna takılan bantlar vardır bunlarla uyurlar.

Bütün bunların yanında özellikle gençlerde, özellikle 20’li yaşlarda burun gerçekten önemli bir organ. Bazen öyle bir şey oluyor ki, yüzün bütün hatları çok güzel oluyor ama burundaki görüntüsü sıkıntısı kişiyi gerçekten mutsuz ediyor.

Çoğu zaman bir burun estetiği yapıyorsunuz, o kadar farklı bir görüntü oluyor ki inanın gözdeki bakış, ifade değişiyor. Bazen de psikolojik olarak sıkıntılar oluyor yani sonuçta bunları hastayla konuşarak onların düşüncelerini dinleyerek beraber karar veriyoruz.

Bayan burnu 105° – 110° açıda yapılmalı, daha fazla kaldırılması gerekmiyor. Doğal durmaz Fazla kalkarsa. Amaç belli bir açıyı sağlamak ve burun ucunu yüz hatlarına uygun hale getirmek. Ben burna baktığımda, dudaklara da bakıyorum, kaşlara da bakıyorum bunların uyumlu olması gerekiyor. Dudak – burun açısı çok önemli. Ucuyla ilgili çok değiştirecek bir şey yapmayız. Sırttaki çöküklüğü düzeltmemiz hem hastanın nefes almasını sağlayacak hem de yandan artık rahatça poz verebilecek. 

Güzel bir yüzde burun ucu biraz düşük ve sırtta küçücük bir kemeri varsa burun ucunun yukarı alınması gerekecek. Ufak bir törpüyle de kemer alınır.

Burada kısa kısa anlattım ama detayları burun estetiği sayfamızdan okuyabilirsiniz.