Burun estetiği ameliyatları ne kadar çok ilgi çekiyorsa, burun estetiği sonrası tampon çıkarılması ile ilgili soru ve endişeler de o kadar insanları düşündürüyor. Bazı klişeler akıldan kolay kolay çıkmıyor. Bundan yıllar evvel buruna tampon olarak metrelerce gazlı bezin tıkılması, tıkarken ayrı dert, kullanırken ayrı dert, çıkarırken asıl dert olan bu tamponlar hala akıllarda korku resmi olarak duruyor. İyi haber şu, artık çok özel durumlar hariç bu gazlı bez tamponları kullanmıyoruz. Yerine silikon, içi boş olduğu için rahat nefes alımına izin veren, takması ve çıkarması kolay silikon tamponlar hem bizim hem de hastalarımızın hayatını kolaylaştırdı.

Burun estetiği sonrası neden tampon koyulur?

Burun estetiği ameliyatı esas olarak memnun olunmayan burun şeklini düzeltmek için yapılır. Bu arada nefes fonksiyonunu korumak ve mümkünse daha iyi hale getirmek amaçlanır. Burun estetiği esnasında burun içindeki kemik ve kıkırdak yapıda pek çok oynama ve düzeltme yapıldığı için ve bunların birbiriyle ilişkisi yeniden düzenlendiği için, bu dokular birbirine kaynayana kadar dışarıdan onlara destek olmak gerekir. Bu desteği burun içinden tamponlarla, burun dışından da atel olarak adlandırdığımız sert malzeme ile sağlamak zorundayız. Bu sayede kemik ve kıkırdakların hareketine engel olarak düzgün şekilde kaynamalarını sağlarız.

Son yıllarda üretilen burun tamponları silikondan imal edilmektedir. Takması çok kolaydır. Hastanın tamponu taşıdığı süre içinde onu çok fazla rahatsız etmez. Çıkartırkende tereyağından kıl çeker gibi çeker çıkartırız. En önemli artısı kullanıldığı sürece nefes almaya engel olmayan, içi oluklu yapıda olmasıdır. Burada dikkat edilecek en önemli husus, tampon temizliğinin çok iyi yapılmasıdır. Malum burun estetiği sonrası burunda normalden fazla miktarda kan ve salgı artışı olur. Bu salgılar zamanında ve usulüne uygun temizlenmezse kuruyarak tamponun içini tıkayabilir. Bu yüzden burundan nefes almak zorlaşabilir. Bu sebeple ilk günden itibaren doktorunuzun tarif ettiği şekilde tamponu temiz tutmak gerekir. Ben ıslak kulak çubuğu ile temizlik öneriyorum.

Burun Tamponu Kaç Gün Sonra Çıkartılır?

Burun estetiği sonrası tampon kişisel faktörleri göz önünde bulundurmazsak ortalama 1 haftada çıkartılır. Zaten extra bir durum olmazsa ilk kontrolü de ameliyattan 1 hafta sonraya planlarız. Bu sürenin sonunda tamponu ve alçıyı çıkartırız, burun üzerine suya dayanıklı batlar yapıştırırız. Bu şekilde mümkünse 1 ay olmadı en az 2 hafta daha durmasını öneririz.

Bir önceki makalemiz ” estetik burun ” adını taşıyor.

Önceki İçerikEstetik Burun
Sonraki İçerikBurun Estetiği ve Horlama

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz