Burnun eğri olması çoğunlukla çocuk yaşlarda farkında olunarak ya da olunmadan geçirilen travmalara bağlıdır. Bazen de ailesel olarak kıkırdak kemik yapısında aşırı büyüme ve buna bağlı olarak burunda eğrilme oluşabilir.

Eğrilik derecesi kişiden kişiye değişkendir. Kimi insanda yüzün genelinde görülen asimetri ile beraber olabilir.

Burunda eğriliği sınıflarsak:

  1. Burun kökünden başlayabilir. Tüm burun blok şekilde eğridir.
  2. Burun kökü ile ortası arasında olabilir. Burun ucunda bariz değildir. Çoğunlukla burun sırtındaki kemik çıkıntıdaki yükseklik farkından kaynaklanır.
  3. Burun ortasından ucuna doğru bir eğilme olabilir. Bu durumda burnun kemik yapıdan kıkırdak yapıya geçerken oluşan bir eğrilik söz konusudur.
  4. Bazen de burun bariz S şeklindedir.

Burun eğriliği çoğunlukla iki taraflı ya da tek taraflı nefes alma sıkıntısı ile beraberdir. Yüz gelişiminin tamamlandığı kabul edilen 18 yaşına dek cerrahi girişim önerilmeyen bu hastalara bazen erken yaşlarda burun içi darlığın açılmasına yönelik burun estetiği yapılması gerekebilir. Bu işlemde burnun görsel yapısına dokunulmaz ve mümkün olduğu kadar kıkırdak yapıları korunmaya çalışır. Bu yapılar sonraki burun estetiği ameliyatında şekillendirme de kullanacağımız hazır malzemelerdir.

Eğri burun ameliyatında amaçlar;

1. Burun eğriliğin giderilmesi:

Yukarıda saydığım burun tiplerinin her birinde farklı teknikler kullanılarak eğrilik düzeltilir. İlk gruptaki hastalarda yüzün genelinde eğrilik olduğundan eğrilik görsel sıkıntının belirginliğini azaltacak düzeyde önlenebilir. Sonuç olarak burun alın, burun dudak geçişlerinde göze batar eğrilik olmamalıdır.

İkinci gruptaki hastalarda sırttaki eğrilik doğru açıda alınırsa sorun çözülür. Eğrilik ortadan kalkar. Üçüncü gruptaki hastalarda müdahale çoğunlukla kıkırdak yapıya yöneliktir. Çözümü eksik tarafın desteklenmesi ile mümkündür. Dördüncü gruptaki hastalarda ikinci grup ve üçüncü gruptaki hastalara yapılan işlemler bir arada yapılır. Bu burunlar çoğunlukla uzundur. Uzunluğun yüzün uzunluğu ve cinsiyete göre uygun ölçüde kısaltılması gerekir. Burun estetiği ameliyatı ile çözümlenir.

2. Nefes alma sıkıntısının çözülmesi

Burun eğriliğinde aslında görsel sıkıntıdan çok nefes alma sorunu vardır. İşin ilginç yanı bu sıkıntının kişi farkında değildir. Burun eğriliği doğuştan beri ya da çocukluktan beri var olduğu için, sanki bu normalmiş gibi gelir. Ameliyattan sonra rahat nefes alabildiğini görünce ” ben nefes alamıyor muşum ” diyen çok hastam oldu. Nefes alamama yüzünden kilo alamayanlar kilo aldı. Horlayanların uyku düzeni oturdu. Tabi etrafındaki kişilerin de uyku sorunu ortadan kalktı :)

Önceki İçerikBurun Estetiğinde Son Trendler
Sonraki İçerikAmeliyatsız Burun Estetiği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz