Burun Ameliyatı Nedir?

Burun ameliyatı deyince sadece estetik burun ameliyatı akla gelmemelidir. Çünkü burun sadece bize güzellik veren bir organ olmadığı gibi tek işlevi de yüzün ortasında bir yer işgal etmek değildir. Asıl işlevi vücuda aldığımız havayı nemlendirmek, ısıtmak ve süzmektir. Bu sayede akciğerlerimiz, vücudumuzun ihtiyacı olan oksijeni daha verimli bir şekilde kullanabilirler.

Burun ameliyatlarını ikiye ayırabiliriz. Estetik burun ameliyatı ve fonksiyonel burun ameliyatı. Ben estetik cerrah olduğum için estetik burun ameliyatından daha çok söz edeceğim ama fonksiyonel burun ameliyatlarından da kısaca bahsedeceğim. Burnun asıl fonksiyonunun sağlıklı bir nefes alınmasını sağlamaktır demiştik. İşte fonksiyonel burun ameliyatları, bozulmuş olan nefes sağlığının düzeltilmesi için yapılır. Nefes sağlığı doğuştan bozulmuş olabilir, ya da sonradan bazı hastalıklar veya travmalar sonucu bozulabilir.

Doğuştan bozuk burun fonksiyonuna en bariz örnek septum deviasyonu dediğimiz burun orta duvarının eğri olmasıdır. Eğrilik kıkırdak yapıda olduğu gibi kemik yapıda da olabilir. Bu durumun tek tedavisi ameliyattır. Bir başka sorun doğuştan konkaların büyük olmasıdır. Halk arasında buna burnunda et var diye bir tabir kullanılır. Septum deviasyonuna ise burnunda kemik var diye söylenir. Konka hipertrofisinde önce bazı tıbbi tedaviler denenir. Sonuç alınmazsa radyofrekans dediğimiz bir yöntem denenir. En son çare burun ameliyatıdır.

Sonradan bozulan nefes fonksiyonu sebeblerinin en başta geleni alerjik rinite bağlı konka hipertrofisi ve polip oluşumudur. Bunda öncelikle alerji ilaçları ve spreyleri ile hatta bazı alerji aşıları ile önlem alınmaya çalışılır. Ancak sorun ilerlerse tek çare burun ameliyatıdır. Burunda nefes fonksiyonunu bozan diğer hastalıklar. burun tümörleri, yabancı cisim kaçması, grip, nezle gibi mevsimsel salgınlar, çocuklarda geniz eti büyümesi, sinüzit gibi rahatsızlıklardır. Bu tür sadece fonksiyonel rahatsızlıkları gidermek için yapılan burun ameliyatını kulak burun boğaz uzmanları yapar.

Estetik Burun Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı ya da estetik burun ameliyatı öncelikle burnunun şeklinden memnun olmayan kişilere uygulanır. Görsel sıkıntıya çoğu kez fonksiyonel sıkıntı da eşlik eder. Bu yüzden biz estetik cerrahi uzmanları, burnunun şeklini beğenmeyenlere yaptığımız burun estetiği ameliyatını yaparken, kişinin nefes fonksiyonunun da en üst düzeyde düzeltilmesini amaçlarız. Sağlık tanımını hatırlarsak, kişinin hem bedensel hem de sosyal yönden tam bir iyilik halinden bahseder. Burun estetiği ameliyatı kişiyi sosyal rahatsızlığından kurtarırken, bedensel rahatsızlığına da çözüm bulur. Yani olay sadece estetik yaptırmış olmaktan ibaret değildir.

Bununuzdan gerek estetik gerekse fonksiyonel rahatsızlığınız varsa bize 0 212 2967878 telefon numarasından ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Önceki makalemiz ” burun estetiği fiyatları ” size burun ameliyatı fiyatları hakkında bilgi vermektedir.

Önceki İçerikBurun Estetiği Fiyatları
Sonraki İçerikBurun Estetiği Sonrası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz