Burun estetiği sonrası düzeltme ameliyatları

Burun estetiği ülkemizde en sık yapılan cerrahi girişim. Burun estetiği talebi de çok, yapan cerrah sayısı da çok bu nedenle ikincil burun ameliyatı olma olasılığının da diğer ameliyatlara oranla çok olması doğal.

Neden ikinci kez burun ameliyatı olmak isteriz?

Nefes fonksiyonu düzelmediği yada bozulduğu için, burnumuzun yeni şeklini beğenmediğimiz için, tekrar burun ameliyatı yaptırmak isteriz.

Estetik ameliyatlar içinde küçük bir organ olmasına rağmen en fazla konuşulan, yeni teknikler geliştirilen estetik girişim burun estetiğidir. Bunun nedenini burnun yüzün ortasında olmasına ve yüz ifadesinde önemli rol oynamasına bağlamak yanlış olmaz.

Burun estetiği ameliyatı olmadan önce iyice düşünmek ve araştırmak gerekir. Devir bilgi devri. Her tür bilgiye ulaşmak mümkün. Burun estetiği ile ilgili artık hastalarımız bizim kadar bilgi sahibi olarak baş vuruyorlar. Burada dikkat edilecek husus şu: internette yazılan her bilgi güncellenmediği sürece orada kalıyor. Teknoloji gelişiyor. Burun estetiği teknikleri de gelişiyor. Bazı eski bilgilere takılıp kalarak kafanızı karıştırmayın. Forumları, yorumları okuyun. Ancak bazı kötü niyetli kişilerin yanlış yönlendirmelerine de kapılmayın. Özellikle bazı doktorları överek, abartarak tavsiye eden tipler türedi. Olabilir, bu da bir tanıtım yöntemidir. Ben yapmam ama yapanı da eleştirmem. Ancak başka doktorları karalama yöntemiyle yapılırsa çok ayıptır. Bunlara dikkat edin. Bunlarda genel tavır şudur: ” bir arkadaşım ameliyat oldu çok memnun ” ya da ” bir arkadaşım ameliyat oldu, doktor onu mahvetti ” Sanki o arkadaşın zekası çok düşük de oraya yorum yapmaya çekiniyor. En iyisi gidip doktorla tanışarak karar vermektir.

Burundan ikinci ameliyat olmak isteyenlerde en sık nedenler:

1. Burundaki eğriliğin devam etmesi
2. Burun sırtında çıkıntı
3. Burun sırtında çöküntü
4. Nefes alma sıkıntısının devam etmesi
5. Burun deliklerinde asimetri
6. Burun ucunda sarkmanın devam etmesi
7. Burun şeklinden memnuniyetsizlik

Ameliyat prensiplerim:

1. Görsel sıkıntının boyutu değerlendirilir. Nefes yolunda sıkıntı var mı muayene edilir.
2. Burun üzeri çökme varsa derecesine göre kullanılacak kıkırdak dokusunun alınacağı yer tayin edilir.
3. İkincil ameliyatlar her zaman başarı açısından daha zordur. Ama umutsuz asla değildir.
4. Burun içi kıkırdakların kullanımı her zaman birinci tercihtir.
5. Kıkırdak ihtiyacı az ise ve burun içi alınabilecek kıkırdak yoksa o zaman kulak arkasından kıkırdak alınabilir. Bu kulakta deformiteye yol açmaz.
6. Eğer burunda çökme çok ve nefes sıkıntısı da çoksa o zaman kaburga kıkırdağı alınması gerekebilir. Bu kıkırdağın alındığı yerde ince çizgi dışında sağlık sıkıntısı oluşmaz.
7. Mümkün olan en az sıkıntı ile problemin aşılması ve doğru bilgilendirme önemlidir.

Doktor seçimi

Bazen herşeyi doğru yapmamıza rağmen ameliyat iyi sonuçlanmayabiliyor. Cerrahinin tabiatında belli bir oranda komplikasyon riski vardır. Önemli olan oluşan olumsuz durumda doktorunuzun tavrıdır. İyi bir doktor seçmek çok önemli ama iyi doktor sadece iyi ameliyat yapan değil aynı zamanda olası komplikasyonlarda sonuna kadar yaptığı işin arkasında duran doktordur.

Bazen de tıbbi ve cerrahi olarak bir sorun yoktur ama hasta burnunun şeklinden memnun olmaz. İşte bizi en çok zorlayan durum budur. Sonuçta kişinin yaradılıştan bir yapısı var. Bizim de ona yapabileceğimiz işlemler ona göre olur. Estetik cerrahtan mucize bekleyen hayal kırıklığına uğrar. Sizi baştan yaratamayız. Var olan sorunu kabul edilebilir düzeye getirebiliriz. Keten kumaştan ipek elbise dikilir mi? İnsan ne olduğunu ve burun estetiği ameliyatı sonrası ne olacağını iyi bilmeli ve anlamalıdır. Aksi taktirde doktor doktor dolaşır, defalarca ameliyat olur, bazı ünlü şahıslar gibi neredeyse burunsuz hale gelirsiniz. Buradaki asıl sorun psikolojiktir. Bunun çözülmesi gerekir.

Sonuç olarak burun revizyonu nadir de olsa yapmak zorunda kaldığımız ikincil ameliyatlardandır. Ben yaptığım işin sonuna kadar arkasındayım.

Burun revizyonu ile ilgili videom:

Önceki İçerikBurun Estetiği
Sonraki İçerikBurun Ucu Estetiği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz