Erkeklerde burun estetiği

Erkeklerde estetik kavramı, kadın estetiğinden daha çok tartışma konusu olabilir. Beğenilen erkek yüzlerine baktığımızda bazen asimetri bile cazip gelebiliyor. Bence erkek görünümünde güçlü ifadenin bozulmaması önem taşıyor. Erkek burnunda da yüzün geneline uyum burnun kendi içindeki uyumundan daha çok önem taşıyor.

Erkek burnunda yükseklik alın kemeri ve çene çıkıntısına bakılarak ayarlanmalıdır. Burun kemerli ise kemer alınırken yükseklik kaybının aşırı olmasından sakınılmalıdır. Aksi taktirde erkeksi ifade ortadan kaldırılabilir.

Burun kökü çok çukursa burası doldurularak kemer görüntüsünden kurtulunabilir. Bu tip hastalarda kemer alımı sıkıntı yaratabilir. Zamanla burun üstü çökerek daha kötü bir görünüme hatta nefes alma sıkıntısına yol açabilir.

Burun dudak arası açı genelikle 90- 95 derece civarında tutulmalı burun ucu çok kaldırılmamalıdır. Kadınlarda bu açı 110 derece civarındadır. Erkeğin burnunu bu açıya çıkartırsak kadın burnuna benzetmiş oluruz.

Burun genişliği dudak genişliği ile orantılanmalı. Aşırı genişlik yoksa burun deliklerine küçültmeye yönelik işlemler tercih edilmemelidir. Ama aşırı bir genişlik varsa ya da yukarıya doğru çıkmış, karşıdan bakıldığında içi görünen burunlarda deliklere de düzeltici işlem yapmak gerekir.

Erkek burunlarında çoğunlukla deviasyon da vardır. Çünkü erkek çocukları kavga veya travma yaratacak oyunlara meraklı oldukları için çocukluk döneminde darbeye daha fazla maruz kalırlar. Ülkemizde erkeklerin çoğu daha çok nefes kaybının düzeltilmesi sağlanırken burun şeklinin de beraber düzeltilmesini tercih ediyor.

Tabi tüm bunların yanında cinsel tercihi farklı olan erkeklerde yukarıda anlattığımız durumlar dışında farklı değerlendirmeler yapılır.

Önceki İçerikSeptum Deviasyonu
Sonraki İçerikBurun Eti Büyümesi ve Tedavisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz