Bu yazımızda burun estetiği ve horlama ilişkisi ile horlama tedavisinde burun ameliyatının yeri konusuna değineceğiz.

Horlama Nedenleri

Toplumda oldukça yaygın olarak gözlenen ve kişiyi sağlık yanında uyuyanları sosyal yönden olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Uyku malum bizim tüm gün boyunca yaptığımız aktiviteler sonucu oluşan yorgunluğumuzu alan çok önemli ve mutlak şart bir ihtiyaç. Sağlıklı ve yeterince kriterlerini taşımayan uyku sonucu gün içinde dalgınlık ve konsantrasyon güçlüğü, uzun vadede ise sağlıklı nefes almamaya bağlı başta akciğerler olmak üzere birçok organ ve sistemde hastalık meydana getirme olasılığı vardır. Hele birde uyku apnesi dediğimiz uyurken nefes alıp vermenin 10 saniyeden fazla durması var ise durum çok daha ciddi seyreder. Horlayan kişinin yanında uyuyanların ise gürültüden dolayı uyuyamama ve uykusuzluk semptomları geliştirmesi yüksek ihtimaldir. Hatta eşler arasında oda ayırmaya, boşanmaya varan sosyal problemler meydana gelebilir.

Horlamada çoğu zaman sorun boğazın başlangıcı olan yumuşak damak ve küçük dildedir. Değişik nedenlerle bu yumuşak dokular özelliklerini kaybederek nefesin akciğere aktarımında sorun yaşarla ve kasılmalarına bağlı horlama ortaya çıkar. Çoğunlukla neden genetik olmasına rağmen, yaşın ilerlemesi, fazla kilolar, alkol tüketimi gibi ek sebepler de mevcuttur. Burundaki darlık, eğrilik, şekil bozukluğu gibi burun pasajını daraltan rahatsızlıklar da horlamaya sebep olabilirler. Çünkü bu durumda ağızdan nefes almak gerekeceği için, yumuşak damakta nemlenme eksikliği ve yüzey özelliklerinin bozulması sonucu horlama meydana gelebilir. Çocuklarda horlamanın en önemli etkeni ise geniz eti ve bademciklerin büyük olmasıdır.

Horlama Tedavisi ve Burun Estetiği

Horlama tedavisi aslında temel olarak kulak burun boğaz uzmanları tarafından yapılması gerekmekle birlikte multidisipliner yaklaşım şarttır. Yani horlama sebebi bulunarak, ilgili uzmanların desteğiyle yapılmalıdır. Örneğin kişinin kilosu fazla ise diyetisyen ve endokrinoloji uzmanı, alkol sorunu varsa psikiyatri uzmanı, burunda şekil bozukluğu varsa plastik cerrahi uzmanı gibi. İşte bu yazıyı yazmamın sebebi de bu. Yani burnunuzdaki şekil bozukluğu sebebiyle horlama sorunu yaşıyorsanız burun estetiği ameliyatı olmalısınız. Burun estetiği yanı sıra burnun içindeki yumuşak ve sert dokuların bozuklukları da düzeltilmelidir ki sağlıklı bir nefes ortaya çıksın. Yani diğer burun ameliyatı çeşitleri olan septoplasti ve konkaplasti ameliyatları da yapılmalıdır. Boğazdaki yumuşak dokuların düzeltilmesi için de KBB uzmanı size yardımcı olacaktır. Bütün bu ameliyatlara, aslında çok doğru olmamakla birlikte halk arasında horlama ameliyatı denmektedir.
Bu tıbbi tedavileri uygulatmak bazen hastaların zoruna gidebilir. Geçici bazı horlama önleyici aparatlar kullanmayı deneyebilirler. Burun bandı, horlama badı, değişik yastıklar vs. Bütün bunlar geçici önlemlerdir. Horlama tedavisi için bir uzmana baş vurarak teşhis ve tedavi yollarını aramanız gerekir.

Önceki İçerikBurun Estetiği Sonrası Tampon Çıkarılması
Sonraki İçerikNeden açık burun estetiği tercih ediyorum ?

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz