burun-ucu-estetigiBurun ucu estetiği nedir ?

Burun sırtında herhangi bir problem mevcut olmayan hastalarda burun ucuna yönelik yapılan estetik cerrahi girişimdir.

Lokal anestezi altında da yapılabilir. Ameliyat yaklaşık 30 dk ile 1 saat sürer. Hasta aynı gün taburcu olur.
Çoğu zaman burun üzerine sadece bant konur. Atel konmaz.
Morluk ve şişlik oluşma oranı çok azdır.
İyileşme tam burun estetiğine göre daha hızlıdır.
Beraberinde burun içindeki eğriliğe ya da burun etlerine de müdahale edilebilir.
Burun sırtında eğer uç estetiğini negatif yönde etkileyecek bir problem varsa sırta yönelik girişim gerekli ise bu konuda doktorunuzu dinlemelisiniz. Çünkü burun bir bütündür.


burun ucu estetigi2Burun ucundaki problemler

 • Burun ucunun büyük ve geniş olması
 • Burun deliklerinin büyük olması
 • Burun ucundaki kıkırdakların çok belirgin ve asimetrik olması, yamuk olması
 • Burun ucunun düşük olması
 • Burun septumunun eğriliğinin burun ucunu eğmesi
 • Daha önce yapılan burun estetiği ameliyatının yarattığı sorunlar

Burun ucu estetiğinde dikkat edilen önemli noktalar

 • Önden bakışta burun sırtının genişliği ile burun ucunun genişliğinin uygun olması
 • Önden bakışta yüz genişliği ile burun ucu genişliğinin uyumlu olması
 • Önden bakışta dudak genişliği ile burun ucu genişliğinin uyumlu olması
 • Yandan bakışta burun ucunun yüzden uzaklığının burun sırtı ile uyumlu olması
 •  Yandan bakışta dudak ile burun ucu arası açının erkeklerde 90 derece, kadınlarda 100-110 derece arasında olması

Tipplasti

Anatomik olarak burnu, burun ucu ve gövdesi diye ayırmak pek kolay değil. Öyleyse neden böyle bir ayrıma gidilmiş olabilir? Son zamanlarda burun estetiği yaptırmak isteyen insan sayısı oldukça arttı. Burnunun tümünden rahatsız olan kişiler zaten gelip burun ameliyatı olup gidiyorlar. Sadece burun ucunu beğenmeyenler ise daha küçük bir girişim ile sorunlarını halletmek istiyorlar. İşte bu yüzden burun ucu ameliyatı ve gerisi ya da gövdesi kavramları popülerleşti. Aslında  uçta yapılan değişiklikler  burnun sırt kısmını etkiler. Aynı zamanda sırtta yapılanlar da burun ucunu. O zaman niye tipplasti dediğimiz burun ucunu ayrı bir ameliyat olarak planlıyoruz? Çünkü bazen burnun sırtı, yüz ile çok uyumlu olduğu halde burun ucu biçimsiz olabiliyor. İşte o durumlarda burun ucu estetiği yapılır.
Burun ucunun anatomik yapısında şu parçalar vardır. Burun ucunun derisi, burun ucu iç kıkırdakları, burun sırtı kıkırdaklarının ön tarafı, burun orta duvarının ön kısmı.

Burun ucu ameliyatı nasıl yapılır?

Burun ucu düşüklüğünden şikayet eden hastalara yaptığım ameliyatta şunları düzeltiyorum: Buradaki kıkırdakları birbirine dikerek  dik hale getirip uzatıyorum. Burnun orta kıkırdağı ile burun ucu kıkırdakları arasındaki bağlantıyı değiştiriyorum. Aşağıya doğru uzanan burnun orta duvarını kısaltıyorum. Burnun en uç noktasını kıkırdakları uygun dikişlerle birbirine dikerek yüksekliğini ve açısını ayarlıyorum.

Büyük ve geniş burun ucu söz konusu ise yapılacak burun ucu ameliyatı biraz farklı: uçtaki kıkırdakların arka kısımları tıraşlanarak küçültülür. Yana açılmış olan kıkırdaklar birbirine yaklaştırılır. Deri altında kalınlığa sebep olan yağ dokusu inceltilir. Burun delikleri küçültülerek işlem tamamlanır.

Yamuk burun ucunu ise şu işlemlerle düzeltiyorum: Burun kıkırdaklarındaki asimetriyi gidermek için kıkırdak ekleme, çıkarma ve şekillendirme yapıyorum. Dikiş açılarını veya eldeki kıkırdakları kullanarak yükseklik farkını gideriyorum. Burun orta duvarının ön tarafında eğrilik varsa onu düzeltiyorum. Burun kemiği ile burun ucu kıkırdağının yapıştığı yerde sıkıntı varsa onu düzeltiyorum.

Daha önce yapılan burun estetiği ameliyatının yarattığı sorunlar ve çözümleri:

İlk ameliyatta burun ucu yeterine kaldırılmamış olabilir. Yada fazla kaldırılmış olabilir. Burun ucu yeterince küçültülmemiş ya da fazla küçültülerek daraltılmış olabilir. Burun ucunda asimetri meydana gelmiş olabilir. Burun delikleri birbirinden farklı büyüklüklerde ve şekillerinde bozukluk olmuş olabilir.

Burun ucu ameliyatı ile ilgili bu genel bilgiler herkes için farklı tekniklerin kullanılmasıyla anlam kazanır. Burun estetiği ameliyatı gibi burun ucu estetiği ameliyatı da aslında kıkırdaklara şekil verme işlemi denebilir. Bazen burun içindeki kıkırdaklar yeterli olmaz ve kulak veya kaburgadan yedek kıkırdak almamız gerekebilir.

Önceki İçerikBurun Revizyonu
Sonraki İçerikSeptum Deviasyonu

8 YORUMLAR

 1. Ben burun ucu ameliyatı olmak istiyorum azıcık düşük gibi geliyor bana ve kanatları sanki açık bunu la ilgilibilgi alabilirmiyim teşekkürler

  Op. Dr. Defne Erkara: Merhaba Hatice Hanım, burununuzun önden, her iki yandan ve alttan burun delikleri görünecek şekilde resmini gönderirseniz değerlendirme yapabilirim.

 2. Merhaba burnumda bir gözlük izi var ve burun ucum aşağıya bakıyor. Ameliyattan çok korkyorum. Burun ucu ameliyatını okudum az önce. Kayseride yaşıyorum ve resim göndersem size bi degerlendirebilirmisiniz. Burun ucu ameliyatı uygun olur mu? Şimdiden çok teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz