Burun estetiği söz konusu olunca, estetik burun kavramını açıklamadan geçmemek gerekir. Bence estetik burun, yüz ile uyumlu olan bir burundur. Estetik görüşün de objektif bir görüş olmadığını belirtelim. Birine estetik gelen diğerine estetik gelmeyebilir. Ben kendi görüşümü aktarayım. Bence burun öncelikle komşu dokularla uyumlu olmalı. Yani alından buruna, burundan dudağa geçiş gözü yormamalı. Yapay bir görüntü vermemeli. Sonrasında burun hacmi yüz ile uyumlu olmalı. Yüz küçük ise burun o oranda küçültülmeli. Eğer bu mümkün olmuyor ise o zaman yüzde bilhassa yanaklar ya da çene belirginleştirilmelidir. Buna iki örnek verebilirim. Bize başvuran bazı hastalar burunlarının çok büyük olmasından şikayet ederler. Halbuki sorun daha çok zayıf yüz hatlarıdır. Bu durumda burun estetiği ile yüze yönelik işlemler bir arada yapılmalıdır. Burun profil görüntüsünden rahatsız olan bazı hastalar ise yine burunlarının çok büyük ve düşük olduğunu söylerler. Fakat aslında sorun çenenin küçük ve geride olmasıdır. Burun estetiği ile birlikte çenenin öne alınması ya da şekillendirilmesi bir arada yapılmalıdır.

Estetik Burunda Kadın Erkek Farkı

Bir de kadın- erkek burun estetiği açısından bakışımı da özetlersem görüşümü daha iyi anlatmış olurum . Kadın burnu zarif ve yumuşak yapılı olmalı. Bunu burun darlığı, alın ve dudak arası doğru açı sağlar. Bu sağlanırken yapay insanları birbirine benzeten bir görüntü oluşturulmamalıdır. Erkek burnunda ise en önemli unsur mutlaka doğal görünüm olmalıdır. Erkeğin erkeksi görünümüne asla zarar verilmemeli ve estetik amaçlı bir girişim yapıldığı belli olmamalıdır. Estetik burun diyebilmek için, burun aşırı küçültülmemeli ve aşırı kaldırılmamalıdır.

Estetik burun yaptırmak için kaç yaşında olmak gerekir?

Kulak estetiği ve doğumsal nedenli bazı anomalilerin düzeltilmesi amacıyla yapılan estetikler haricinde tüm estetik ameliyatlar kanunen 18 yaş doldurulduktan sonra yapılmalıdır. Burun ameliyatı açısından bu iki nedenle önemlidir. Birincisi yüz kemik gelişimi tamamlanmamış, erişkin yüz hatlarına kavuşmamış bir kişide yapılacak ameliyatın hem yüzün gelişimini negatif yönde etkilemesi mümkündür hem de ileri de tekrar bir ameliyat girişimi gereksinimi yapabilir. İkincisi ise henüz kanun önünde reşit sayılmayan birinin estetik bir ameliyat konusunda doğru kararı vermekte yeterince olgun olabileceğine inanmıyorum. Tabi soluk almanın ileri derece bozuk olduğu vakalarda sadece burun hava yolunu açmak amacıyla bazı ameliyatlar yapılması gerekebilir. Bunlar yapılırken kemik doku mümkün olduğunda ellenmez. Estetik düzeltme 19 yaş ve sonrasına bırakılır.

Bir önceki makalemiz ” burun estetiği sonrası burun masajı ” hakkında

Önceki İçerikBurun Estetiği Sonrası
Sonraki İçerikBurun Estetiği Sonrası Tampon Çıkarılması

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz